گام به گام درس 6 مطالعات هفتم

جواب فعالیت های درس ششم مطالعات اجتماعی


نام درس : بیمه و مقابله با حوادث | موضوع : جواب فعالیت ها | پایه هفتم

جواب فعالیت های درس ششم مطالعات اجتماعی


گام به گام مطالعات هفتم / درس 6 :: بیمه و مقابله با حوادث/ گام به گام درس ششم ۶ مطالعات اجتماعی هفتم ⭕️ جواب فعالیت صفحه ۲۶ و ۲۹ مطالعات اجتماعی هفتم

فعالیت صفحه 26 مطالعات هفتم

١- با راهنمایی معلم از مدیریت مدرسه پرس‌وجو کنید و به این سؤال‌ها پاسخ دهید:
الف) بیمه دانش آموزی چه فایده هایی دارد؟
پاسخ: تمام دانش آموزان در طول مدت شبانه روز در داخل و خارج از محیط مدرسه تحت پوشش بیمه هستند و اگر دچار هر گونه حادثه‌ای شدند بیمه، موظف به پرداخت غرامت به آنها و خانواده‌شان می‌شود.

ب) برای گرفتن این بیمه، شما چقدر پول پرداخت کردید؟
پاسخ: 1500 تومان به ازای هر نفر در سال 92

ج) اگر خدای ناکرده حادثه‌ای برای شما پیش بیاید با این بیمه تا چه مبلغی هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند؟
پاسخ: پرداخت غرامت فوت و نقص عضو در اثر حادثه 945 ریال و پرداخت هزینه پزشکی در اثر حادثه مشمول بیمه تا سقف 100 میلیون ریال.

د) مدت اعتبار این بیمه چقدر است؟
پاسخ: تمام دانش آموزان تحت پوشش در سال تحصیلی و حتی ایام تابستان.

فعالیت صفحه 29 مطالعات هفتم

٢- روایت زیر را که برگرفته از کتاب داستان راستان استاد شهید مرتضی مطهری است در کلاس بخوانید و ارتباط آن را با این درس توضیح دهید.
پاسخ: رابطه‌اش با این درس در این نکته است که در زمان جوانی باید پس اندازی برای دوران پیری داشته باشیم که یکی از این اندوخته‌ها همان پرداخت بیمه در ایام جوانی و گرفتن مستمری و عواید آن در دوران پیری است.

فعالیت صفحه 29 مطالعات هفتم

٣- از خانواده بپرسید و نتیجه را بنویسید و به معلم بگویید.
الف) اعضای خانواده شما از کدام بیمه‌ها استفاده می‌کنند؟ این بیمه‌ها چه فوایدی دارند؟
پاسخ: به عهده دانش‌آموز است و در خانواده‌ها متفاوت می‌باشد ولی می‌تواند شامل موارد ذیل باشد.
بیمه تأمین اجتماعی، بیمه شخص ثالث، بیمه نیروهای مسلح، بیمه روستاییان، بیمه سلامت و…
– فواید این بیمه‌ها در موقع بروز مشکلات مالی و جانی بیمه خسارت‌های لازم را پرداخت می‌کند.

ب) اعضای خانواده شما تحت پوشش چه نوع بیمه‌هایی نیستند؟چرا؟
پاسخ: بیمه سرقت، سفر، منازل، عمر و… چون با این بیمه‌ها آشنا نیستند.

4- با توجه به موضوع درس بگویید خانواده ها برای جبران خسارت های ناشی از حوادث احتمالی چون زلزله، سیل و آتش سوزی در محل زندگی خود بهتر است چه اقدامی انجام دهند؟
پاسخ: بهتر است خود، خانواده، منزل و محل کار خود را در مقابل حوادثی نظیر زلزله، سیل، طوفان، آتش سوزی و… بیمه کنند تا در صورت وقوع چنین حوادثی بیمه خسارت‌های احتمالی را جبران کند.

۵- سازمان تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه از افراد جامعه، آنها را در مقابل حوادث و مشکلات زندگی بیمه می کند. این بیمه انواع مختلف دارد و به شکل های گوناگون از افراد حمایت می کند؛ مانند بیمه بیکاری، بیمه از کار افتادگی، بیمه درمانی، مستمری بازنشستگی، مستمری از کارافتادگی، کمک هزینه ایام بارداری و ….. به نظر شما سازمان تامین اجتماعی چگونه می تواند هزینه انواع بیمه ها را بپردازد و تامین کند؟ آیا پرداخت حق بیمه و بیمه شدن همه افراد موجب رفاه و آسایش برای همگان می شود؟ چرا؟
پاسخ: از محل در آمد خود که شامل مواردی مثل حق بیمه، درآمد حاصل از وجوه پرداختی توسط سازمان های وابسته، وجوه حاصل از خسارات و جریمه های نقدی مقرر این قانون هزینه انواع بیمه ها را تامین و پرداخت می کند.

بکار ببندیم صفحه 30 مطالعات هفتم

١ـ یکی از دو فعالیت زیر را به دلخواه انتخاب کنید و انجام دهید.

الف) به همراه معلم و همکلاسی هایتان، از دفتر جمعیت هلال احمر محل زندگیتان بازدید کنید و گزارشی از گفتوگو با اعضای آن را بنویسید. 
پاسخ: من به همراه برخی همکلاسی هایم به یکی از دفتر های هلال احمر رفتیم ، در آنجا با کارکنان و اعضای زحمت کش هلال احمر آشنا شدیم. آنها درمورد چگونگی کمک کردن به افراد در حوادث گذشته به ما توضیحاتی دادند. و به ما گفتن که در این حوادث با چه سختی ها و مشکلاتی رو به رو شده بودند.

ب) یکی از امداد گران جمعیت هلال احمر را به کلاس دعوت کنید تا از فعالیت های خودش برای شما توضیح دهد و  به پرسش های شما پاسخ گوید.

2ـ پرس  وجو کنید بیمه منازل مسکونی چیست و چه فایده ای دارد؟ آیا خانه شما بیمه است؟ اگر نه ،به بزرگترها این بیمه را توصیه کنید.
پاسخ: این بیمه اختیاری است و افراد این بیمه ها را انجام می دهند تا در وقوع حوادث احتمالی از این بیمه استفاده و بیمه خسارت های که به منزل وارد شده را جبران کند.