گام به گام درس 5 مطالعات هفتم

جواب فعالیت های درس پنجم مطالعات اجتماعی


نام درس : همدلی و همیاری در حوادث | موضوع : جواب فعالیت ها | پایه هفتم

جواب فعالیت های درس پنجم مطالعات اجتماعی

گام به گام مطالعات هفتم / درس 5 :: همدلی و همیاری در حوادث / گام به گام درس پنجم ۵ مطالعات اجتماعی هفتم ⭕️ جواب فعالیت صفحه ۲۲ و ۲۵ مطالعات اجتماعی هفتم

فعالیت صفحه 22 مطالعات هفتم

١- به چند گروه تقسیم شوید. به اخبار روزنامه‌ها توجه کنید. با وقوع این حوادث چه مشکلاتی برای مردم این مناطق بوجود می‌آید؟ روی یک کاغذ تعدادی از مشکلات و نیازهای مردم آسیب دیده را بنویسید و در کلاس بیان کنید.

پاسخ: با وقوع حوادثی مثل سیل، زلزله، طوفان و… مشکلات بسیاری برای مردمی که در این مناطق هستند به وجود می‌آید. مثلاً در زمان وقوع سیلاب‌های عظیم، خطوط ارتباطی به حداقل کارایی خود می‌رسند و امکان حمل و نقل از بین می‌رود. به علت آلوده شدن آب‌های آشامیدنی و قطع کمک‌های پزشکی و مردمی، بیماری‌های واگیردار نظیر وبا و یرقان بیش از خود سیل قربانی می‌گیرند. در زمان زلزله، آتش سوزی، انفجار لوله‌های گاز، لغزش زمین، ریختن آوار بر سر مردم و اتصال برق در پی پس لرزه‌ها تلفات زیادی به بار می‌آورد.
مشکلات مردم: از بین رفتن وضعیت بهداشتی جامعه و سلامتی روحی و جسمی مردم، وجود بیماری‌های عفونی، ایجاد آب آلوده، رعایت نکردن نکات بهداشت
نیازهای مردم در این زمان: می‌تواند شامل: سرویس‌های بهداشتی صحرایی، لوازم گرمایشی، تأمین آب و غذای سالم، بهسازی محیط و ایجاد پناهگاه مناسب و انجام اقدامات مربوط به بهداشت عمومی، هوای سالم، اسکان موقت، دفع بهداشتی فاضلاب‌ها و جلوگیری از افزایش انتقال بیماری‌ها، وسایل پزشکی، لباس، دارو، پتو، زیرانداز و… از جمله نیازهای اساسی است.

 

فعالیت صفحه 25 مطالعات هفتم

2- خاطره‌ای از همدلی و یاری رساندن به انسان‌های دیگر در کلاس تعریف کنید.

3- فرض کنید از شما خواسته‌اند دو گروه برای کمک به آسیب دیدگان زلزله تشکیل دهید. یک گروه به منطقه اعزام می‌شوند و گروه دیگر باید از همان محل زندگی خود به زلزله زدگان کمک کنند.

گروه اول بگویند قبل از رفتن چه آموزش‌هایی باید ببینند.
۱- نحوه رساندن کمک های اولیه
۲- شرایط و وسایل موردنیاز برای رساندن مصدومان به بیمارستان
۳- نحوه برخورد با کودک ها
۴- نحوه توزیع دارو و غذا بین آسیب دیدگان

گروه دوم بگویند برای یاری آسیب دیدگان چه کارهایی می‌توانند انجام دهند.
۱- ایجاد یک ایستگاه یا غرفه برای جمع آوری لوازم و مواد موردنیاز مثل غذا، لباس، پتو و دارو
۲- افتتاح یک حساب و دادن شماره حساب آن به مردم برای جمع آوری کمک های نقدی

4- آیا شما یا دوستانتان عضو جمعیت جوانان هلال احمر هستید؟
پاسخ: از مسئولین مدرسه درباره شرایط همکاری با طرح «دادرس» «دانش آموز آماده در روزهای سخت» پرس‌وجو کنید و با این طرح هلال احمر همکاری کنید.

5- این شعر از کیست؟ معنای شعر را توضیح دهید.

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی‌غمی نشاید که نامت نهند آدمی
پاسخ: سعدی – انسان‌ها مانند اعضای یک بدن هستند که خلقت آنها از یک گوهر واحد است، اگر انسان در سختی و مشکل باشد گویی همه انسان‌ها دچار مشکل شده‌اند و اگر ما از غم و درد دیگران ناراحت نشویم، شایسته نیست که ما را در زمره‌ٔ انسان‌ها به حساب آورند.